неделя, 31 март 2013 г.

1155/365 Великденчета за католическия Великден

Великденче
Според мен горното е Великденче, а според wikipedia долното. И двете цъфят по това време. Но по-скоро в началото на април, отколко в началото на май.
Великденче
Нашият Великден тази година идва малко късно.
Великденчета, от двата вида и жабеница



събота, 30 март 2013 г.

1154/365 Засаждане на американска боровинка


Засаждане на американска боровинка
 Намерете пълното описание на засаждането, описано в блога ми За цветята, гората, храната и ... хората.

петък, 29 март 2013 г.

1153/365 Градината на село

градината на село в края на март
Това е отрязък от цъфналата част на градината в края на март. Времето е твърде хладно и процесът по цъфтежа върви бавно. Положението беше почти същото в средата на март.

четвъртък, 28 март 2013 г.

1152/365 Гигантски иглики

Червената иглика се разцъфтя по-пълно.
Оранжевата иглика загина от изгниване без да е преполивана. Живя две години в двора.

сряда, 27 март 2013 г.

1151/365 Wildflower Wednesday

Мирсинитска млечка / Euphorbia myrsinites
Оказа се, че съм забравила едно от дивите ми цветя за март в градината от поредицата Wildflower Wednesday.
Това е млечка (Мирсинитска млечка / Euphorbia myrsinites). Случайно беше попаднала веднъж в групата, донесена от балкана над село. И си остана. В началото на цъфтежа и през март изглежда супер. После цвета започва да се губи, а без цвят плез лятото е грозна и може да бъде разчистена. Но някак си още не е. И то от 7-85 години.


вторник, 26 март 2013 г.

1150/365 Дървен шибой

Дървен шибой, / Cheiranthus allionii / Siberian Wallflower
Едно растение в стълбите на един блок в Красна поляна. Казват му дървен шибой, / Cheiranthus allionii / Siberian Wallflower. Въпреки, че то е мнагагадишно и сравнително капризно цъфти там. Оцеляло е поне една година, включително зимата.
Албум с оранжеви цветя във Фейсбук

понеделник, 25 март 2013 г.

1149/365 Бордюр от нарциси и Букет от нарциси

 Бордюр от нарциси
Имаме много жълти нарциси с луличка. Те са дни от най-често срещаните и за това са посадени в редици и образуват бурдюр.
Букет от нарциси

Когаато в градината има толкова много нарциси може да се набере голям букет от тях. Въпреки, че се смята, че няма да се образува втора цъфтяща луковица наблюденията сочат, че върху този вид нарциси не се отразява така. Дори обратно. Ако не се вадят постоянно се образуват много нови луковици и всички си пречат и престават да цъфтят. А там, където се берат цъфтят повече.

неделя, 24 март 2013 г.

1148/365 Първите дървета цъфнаха

цвят на кайсия

цвят на слива джанка

събота, 23 март 2013 г.

1147/365 Цветята в градината за първа пролет

Зюмбюл

От едрите зюмбюли белия цъфти пръв.
иглика
Игликата е от тези, които се продават в саксийки по това време.
И това наистина е онази иглика, която е купена в 2010. В домашни условия не е толкова светло и тя не е била толкова ярка. Вече за втора година расте в двора.
Зюмбюл

нарцис

петък, 22 март 2013 г.

1146/365 Запържен боб

Запържен боб
Днес ходихме на индийски ресторант.
Забелязах, че храната там прилича на ... запържен боб.
Във всяко ястие имаше различен представител на варивата - различни видове леща, грах. Имаше и вид месо или растително сирене. Това, което се получава от запържването на брашно беше описано като гъст сос. А подправката беше мента. В запържения боб е джоджен. И в този бобът е много повече отколкото в индийските лещата. Месото е на парчета и не е толкова, че пространството да изглежда по-запълнено отколкото на нашата манджа на снимката.

четвъртък, 21 март 2013 г.

1145/365 Изложение Флора

На изложието Флора имаше много храсти Годжи Бери, даже и места със свършили тези храсти и места с едри Годжи Бери. Листата на едрите бяха по-едри в настоящия етап на развитие в сравнение с другите, но дали те ще имат по-едри плодове - не знам.
Това е едно от моите. Дали ще може да познаети, че е от дребните. Аз вече започнах да ги раздавам.
От там си купих две американски боровинки. Едната беше много дребна, а другата е с цветове.

сряда, 20 март 2013 г.

1144/365 Странни рокли

По скоро странни горни части от облеклото. В магазини, сорни за няколко марки. Не мога да запомня нито имената на марките нито на магазините. Тези магазини продават твърде скъпо и често се подменят.

вторник, 19 март 2013 г.

1143/365 Домашно тирамису с маскарпоне

Домашно тирамису с маскарпоне
Домашното тирамису със сметана е по-хубаво от това с маскарпоне.

понеделник, 18 март 2013 г.

1142/365 Цветята в средата на март

нарциси

първият зюмбюл

дребни лалета

неделя, 17 март 2013 г.

1141/365 Паричките са в алеите

Алеята към кръста на острова в Пазарджик е засадена с парички. Това са маргаритки. Те са многогодишни, но за да цъфтят по това време трябва да са гледани в оранжерия.
Парички

Парички

Парички

събота, 16 март 2013 г.

1140/365 Композиция с жълто

Композиция с жълто
Нарциси, храсти форзиция и скулптурна композиция "Kрила" от пленера "Допирни точки" на Острова в Пазарджик.

петък, 15 март 2013 г.

1139/365 Garden Bloggers' Bloom Day - Март 2013

много рано цъфтящ жълт храст
Реших и от тук да участвам в рубриката Garden Bloggers' Bloom Day за март 2013, но с цветя от общественото пространство.
Има един много рано цъфтящ жълт храст, вероятно вид жасмин, нойто не е миризлив. Расте пред блока, където живеят щастливите хора.

бергения
И едно рано цъфтящо цвете, което имам, но не е много на почит в градината и за това не цъфти - бергения. Но го има в градинката зад блока.
А цветята в градината на село може да видите тук.

четвъртък, 14 март 2013 г.

1138/365 Две в едно

Наистина поникнаха семките от праскови, които играеха роля на камъчета по дъното на сандъчето и се получи две в едно.
Семките от череши, от купени кайсии, праскови и сини сливи не поникват, но нашите бели праскови поникнаха.

сряда, 13 март 2013 г.

1137/365 Ваза, крушка

Хубаво, но не толкова екологично. Заблуда с външен вид.
На тази витрина има ваза с формата на електрическа крушка. Но те не са направени от електрически крушки, а само имат такава форма. Много често се чудя, когато се представят неща от рециклирани материли дали те са от рециклиране или така изглеждат. Тези съм ги видяла, че не са. Но други, които ги виждам само на снимка, която не е толкова фокусирана, дали са истински рециклирани. И колко енергия влагаме в процеса на съдаване на новия продукт.
Крушките са от много тънко стъкло, с метален край. Трябва да се отреже под метала и то по-внимателно, за да няма счупване и да се получи ваза, която няма да може да стои изправена, защото е закръглена. При версиите с висящи вази крушки прерязването е през металната чст, за да има за какво да се завърже конеца. Но тогава нистина само супер специалист може д го отреже (метала и стъклото едновременно).

вторник, 12 март 2013 г.

1136/365 Паста с чоризо и чушки

Паста с чоризо и чушки
Може би пробвах основните храни в Спагети компания. Не са достатъчно хубави за цената и грамажа, а не са и толкова специално място.

понеделник, 11 март 2013 г.

1135/365 Време ли е за засаждане на лавандула и розмарин?


лавандула и розмарин
Сигурно е време, защото на женския пазар продават, а там нещата се продават главно по време на сезона.

неделя, 10 март 2013 г.

1135/365 ПЪТЕШЕСТВИЕ В ПРИДУНАВСКА СЪРБИЯ

Това е река Дунав на най-широкото и място и част от крепостта при Голобац в Сърбия. Брегът в дясно е на Румънска територия. Тук в римско време е трябвало да се плати такса за да се продължи плуването по реката от корабите.
възсановка на древното селище
Покрай река Дунав от Сръбска, както и от Румънска страна минава път, покриващ доста дълго растояние, който е много живописен и подходящ за пътешествие.

Поради строежа на язовира Железни врата са направени много разкопки в района, който е трябвало да бъде залят. При Лепенски вир е намерено селище, което е от преди 6000 години на основите на сламено селище.
каменнен бог риба
Намереното селище е възстановено на по-голяма височина. Хората са го обитавали почти 2000 години. Те са имали каменни изображения на богове, които изглеждат като риби.
прохода Железни врата
По-нататък по река Дунав се стига до най-тясното място на реката - прохода Железни врата. На него е кръстен язовирът с електрозенталата, построен на реката. Преди потрояването му прохода е бил толкова тесен и с толкова подводни скали, че срещу течението не можело да се плава, а острите скали отделно взимали жертви. Параходите са придвижвани с локомотив от брега, а по римско време са дърпани с въжета от роби.
Централата е наполовина Румънска, наполовина Сръбска. Сръбската е строго охраняван обект и там не се снима вътре. Може да се разгледа при предварителна уговорка.
централана Железни врата
След стената по реката е имало изграден мост над реката от римския император Траян. Мостът е построен за по-лесно подчиняване на северните племена. Разрушен е от следващия император за защита от нашествията на тези племена. Части от моста може да се видят при специално осветление под водата.
Там свърши пътя покрай реката и ние завихме към София доста преди да стигнем Тимок.


събота, 9 март 2013 г.

1133/364 ПЪТЕШЕСТВИЕ В ПРИДУНАВСКА СЪРБИЯ

карта на Сърбия с местата, свързани с Римската империя
Първото нещо, което трябва да се знае е, че в Сърбия всичко е велико.
В Сърбия наистина са родени 16 от римските императори. Там има топли минерални извори, а това означава сходство с обстановката в Рим, което не винаги е седем хълма.
В тази област на сърбия край Зайчар може да се видят останките на царска палата Ромуляна, а в самия град в градския музей може да се видят музайките, които са намерени в палатана.

мозайка
Музайките и фигурите са автентични и не са допълвани с други намерени елементи, както били правили например Гърците, според другите участници в екскурзията
В музея има и етнографска експозиция, която много прилича на нашите експозиция.
Цярският палат е разрушен, но все пак, колкото по-далеч от Турция  са местата, толкова по-нависоко има останки от крепости. Те са разрушавани, за да не могат да се използват за скривалище.
царска палата Ромуляна
 Посетихме и една пещера в Лазарев каньон.
Най-интересно ми беше, че в нея имаше образувания като на Памук кале но-много по-малки.
пещерата в Лазарев каньон
 По пътя винаги има неща, по които може да разбереш, че не си в своята държава. Например начина на вързване на лозето, който е за прекарване на зимата и какъвто никъде в България не съм виждала.
Иначе в Сърбия е по-социалистическо от у нас.
Счита се, че гостоприемството им и дружелюбния характер, както сръбската музика и храната са им забележителност.
Но мен с музика никой не може да ме впечатли, особено със силна. И храната им е много по-лоша от преди една година. Представете си да ми сервират на вечеря вретено то месо в сос и гарнитура грах, царевица и ориз. Просто ужасно.



петък, 8 март 2013 г.

1132/365 Пет цветя

От татко, от един колега в службата, който се прави шеф на етажа, от най-младия колега от моя отдел, от рестранта, където обядвахме днес и от шефа на отдела ни.
А от който трябва?

четвъртък, 7 март 2013 г.

1131/365 Висока база на мини оранжерията


Висока база на мини оранжерията.

Когато разсада нарасне може да се замени ниската каска с по-висока.

сряда, 6 март 2013 г.

1130/365 Едни изоставени сукулентни

Имали са интересно предназначение според етикетите.

вторник, 5 март 2013 г.

1129/365 Зелени насекоми от хартия

за украса на един полилей

понеделник, 4 март 2013 г.

1128/365 Агро нет

Оказа се, че най-висок рейтинг имам в аграрната мрежа, която използвам. Даже попаднах в топ 10. Навсякъде другаде съм много "далеч от шосето", както му казвам аз. А това не е нещо, което съм учила и съвсем не съм специалист. Интернет е много объркано място.
Хората е желателно да не дават информация в сферата, която работят. Но пък никой не ги спира да даават информация във всякакви други сфери. И така търсещите намират информация не от специалистите, а от ентусиастите.
Колко ли хора се ядосват за това, че пиша за отглеждането на пауловниите и на годжи берито? Това са едни от най-търсените неща в моите блогове. Даже и аз не публикувам информация за отглеждането на определени растения.
Радвам, че съм топ 10 в агро.нет.

неделя, 3 март 2013 г.

1127/365 Трети март


Военен паметник, с. Дебръщица
На село имаше кратко тържество за трети март, организирано от библиотекарката според мен. Участвуваха главно децата.
3 март