Купих си тази хризантема, защото е по-странна от другите на пазара и които е имало през годините на пазара. Хризантемите могат веднага да се засадят и в градината. Те стават значително по-високи, отколкото са в саксията, дори и дребните. И доста разнообразиха едновремешните селски видове. Но няма видовете, които се продават като рязан цвят в същите цветарски магазини.
Аз убеждавах разни хора, че по полето е малко по-студено отколкото по улиците и дърветата мерят температерата и дължината на деня. Но се намериха вече цъфнали праскови. Не е цялото дърво, само върху едно клонче. А сега е края на ноември.
Цяла седмица има опашка за статисти във филма Съклен дом. Днес вече е доста доста голяма. И вече има и хора, които са по-възрастни. В началото на седмицата ми изглеждаха главно млади.
Печен картоф само с масло и кашкавал или с добавка от салати или специална добавка е специалитет на Грингос, който го има в МОЛ София. Това е от храните от тип за 3.90-3.99, кажи го 4 лева, с които може да се наядеш. 4 е цената на основата, която е картофа с масло и кашкавал. Може би трябва точно основата да е с малко по-ниска цена. При промоция (от 12 до 14 часа) взимаш два с по 4 салати. Странно тази промоция струваше 6 лева цяло лато, а сега е 7.89, въпреки появата на конкуренция от Паста Пойнт. Ако не е картоф със специални добавки го правят веднага. Между другото специалния си заслужава, но за него се чака 10минути. И у нас на този вид храна му се викаше Цървул.
Сравнително от скоро се е появила нова бърза храна в МОЛ-а (Мол София). Тя е прясна паста от Паста Поинт. Това е малката разфасовка. Пише, че кутията е 720 милилитра, но има доста свободно място, а и нали самата паста не е плътно прилепнала. Не е толкова много, че да не може да се изяде. Сложени са достатъчно подправки, за да е вкусна. Цената на тази малка опаковка, както и цените на повечето неща за храна в този МОЛ, а сигурно и в другите, които представляват един продукт, но с който може да се нахрани човек са 3.90 (или 3.99). Такава е и цената на белгийската гофрета.
Обикновено месец преди Коледа по витрините се появява лъскаво, златисто и сребристо. Счита се, че хората предпочитат тези цветове за "по-официални" за празниците. И тези цветове са също от витрината на Теранова. Независимо, че цената на дрехите вероянто е най-ниска от всички, които снимам. Това също така е свързано и с качеството. Те или имат добър аранжор на витрините в България, а може еднакво, точно така да са аранжирани и витрините в другите държави. Но каквато и да е причината те са едни от най-добре се преставящи се на витрините според мен.
Модерни цветове според мен в момента са точно цветовете на купчинките сгънати пуловери от витрината на Теранова. Те са индигово (а може би е мастилено) синьо, петролено зелено (не съм сигурно точно дали така е името ме), сиво и бяло. Разбира се без да се брои лилавото.
От 12 години в третата сряда на ноември ESRI, фирмата която е лидер в ГИС технологиите отбелязва световен ден на ГИС-а. Аз може би съм била на десет от тези дни, които се отбелязват и в България.
Ботаническа градина в Букурещ изглежда по-дива, неподредена и непотдържана от парковете им (аз ходих и в други). Тя е в центъра, но до нея има нещо като химически завод или поне химическа инсталация. Има вход 5 леи - 2.5 лева.
Оранжерията беше затворена за посетители.
В откритите площи има гинко дървета, лирови дървета, амброво дърво с много малки листа, в сравниние с другите, които съм виждала и т.н.
Странно, надписът от снимката е сгрешен. Въпреки, че там има много блатни кипариси това е метасеквоя. Аз проверих.
Парк Херастрау е един доста голям парк. Той има и голяма водна площ, където има много видове водоплаващи птици, а около нея блатни кипариси.
В парка, както в Борисовата градина, има бюстове на известни хора. И там са Ботев и Левски. Левски го видях сама, а Ботев го намерих по схемата на парка.
Бях в няколко парка в Румъния. Всички са добре потдържани и в тях има много хора. Освен детски площадки, съоръжения за скейт борд има и свободно поставени спортни съоръжения за фитнес.
На 13 ноември 2010 година в 10 различни града в обществени пространства - паркове са засадени 750 гинко дървета, по 75 на всяко място. Мероприятието е спонсорирано от Уни Кредит Тириак банк, която е румънската Уни кредит банка, а засаждането е с доброволен труд от хората, които работят в банката. Мероприятието е осъществено със съдействието на неправителствената организация Maimultverde, а техническа потдръжка вероятно е имало на всички места от местните организации, потдържаща парковете.
И понеже така се е случило, че аз съм служител на Уникредит груп в този случай освен като фотограф участвах и като засаждащ дърветата в Плоещ.
Хората от местната организация по потдръжка на парка там много смело окастряха голяма част от корените на дърветата и понеже пристигнахме твърде късно не можахме да ги спасим. Другите участници в засаждането не го бяха забелязали, защото най-често за лични нужди се садят овощни дървета, за които се препоръчва подобно кастрене.
А аз все пак бях участвала и в изваждането на тези дърветата, което е най-голямото ми участие всъщност, при което изваждане целта е била възможно най-голям корен. Самото гинко дърво поради по-голямото сходство с иглолистните, отколкото с другите има доста изразен водещ корен, който трябва да се запази максимално при пресаждането. Леко подкастряне се препоръчва, когато дървото дълго е стояло извън градинска почва преди презасаждане и може края на корените да са пресъхнали или загнили от престоя.
И понеже бях силно впечатлена негативно от самото действие по окастрянето не съм го снимала.
Изкопаните дупки (в Плоещ бяха потготвени) се оказаха малко големи, особено след подкастрянито на корените и отново имаше малко дълбоко засаждане. На записа на видеото може да чуете инструкция от Ginkoplanter на английски с разяснения по въпроса за засаждането.
Тук на всеки от участниците в засаждането се падаше да засадят по повече от едно дърво. И тук бяха дошли и други членове от семействата да участват в засаждането като имаше много деца.
Така мисля, че се казва и улицата, която тръгва от сградата на Парламента, построена от Чуешеско, минава през площада Съединение (пиаца Унири) и била около 5-6 километра. Тя е построена специално грандиозно, със супер орнаменти, симетрично и т.н. от Чеушеско. Долните два етажа са за офис помещения и магазини. Почти във всички места се помещава нещо. Но не е станала пазарската улица с оживлението и хората. И все пак улица, коята до много далече изглежда само с този вид сгради, съвсем еднакво повтарящи се орнаменти, прави участъци, после с полукръг, в края елемент с този кръг на края, после пресечка и после започва отново. И в центъра на улицата са фонтани. Но сега са бяха спрени заради по-ниските температури.
В края на улицата е сградата на парламента - двореца на Чушеско, както му се вика.
А в началото на следващата улица - сградата на Националния им статистически институт. И така нататък.
Днес видях подвижна количка за белгийски гофрети в МОЛ-а. Същите правеха по търговската улица в Пловдив на много места, когато бях миналата година. Но в Пловдив струваха 1,50 без нищо, а тук са 3лева. Е сладкото и в двата случая според спомените ми е +50 стотинки, но общата цена пак е почти два пъти. И сладкото в МОЛ-а е някакво от много свеж тип. Не е като другите и не е постигнато само с леко сваряване на желатинов консервант с плодове. Между другото желатиновия консервант на доктор Йоткер е изчезнал от преди една година от всички магазини. Може би вече са на някаква още по-свежа технология за произвеждане на сладка.
Времето за гъби е от май до октомври, но температурите в момента са толкова високи и има достатъчна влажност за гъби. Повечето от гъбите на снимките не са ядливи, но за ядливите има много кандидати и по-трудно се намират.
Поне първите две са ядливи и са от тези, които берем - ливадна печурка и рижийка.